Organizator:

KONOPACKI ZŁOTYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI

21.08.2022 12:00:00

Podziel się

Mistrzem Polski kategorii seniorów w skokach przez przeszkody w Białym Lesie (17-21 sierpnia) został Przemysław Konopacki. Natalia Stefańska wygrała mistrzostwa w kategorii juniorów, a wśród dzieci najlepsza była Małgorzata Babczyńska.

W finale Mistrzostw Polski seniorów w Białym Lesie nie obyło się bez niespodzianek. Lider Krzysztof Ludwiczak i trzeci po drugim półfinale Dawid Kubiak zrezygnowali z ukończenia przejazdu. Przed drugim nawrotem aż pięciu zawodników miało wynik w granicy jednej zrzutki, jednak w pierwszej trojce znaleźli się: Jarosław Skrzyczyński, Michał Kaźmierczak i Przemysław Konopacki.

W drugim nawrocie żaden zawodnik nie ustrzegł się błędu. Najlepszy wynik, bo 6,96 pkt. karnego uzyskał Przemysław Konopacki na 10-letniej klaczy Home-Run. Były to pierwsze Mistrzostwa Polski tego zawodnika. Na co dzień stacjonuje on w Holandii.

- Walka w niedzielę (21 sierpnia) była bardzo wyrównana, nie można było sobie pozwolić na błąd. Miałem ten luksus, że Jarek Skrzyczyński go popełnił, więc miałem miejsce na jedną zrzutkę. Było bardzo ciasno w czołówce, także trzeba było trzymać koncentrację do samego końca. Definitywnie dzisiejszy konkurs był najtrudniejszy - powiedział Przemysław Konopacki. Jego zdaniem pierwsze dwa dni zawodów były przyjazne dla koni i dla jeźdźców, stąd zrobiły się tak małe różnice między zawodnikami. - Dzisiaj były parkury na miarę Mistrzostw Polski. Najbardziej doświadczone konie, które chodziły parkury Pucharów Narodów czy dużych Grand Prix dawały radę z trudnymi zagadkami. Parkur, szczególnie pierwsza runda, był dosyć techniczny. Było w nim kilka zagadek technicznych, także trzeba było trochę pogłówkować, a konie musiały się nagimnastykować - podkreślał zwycięzca.

Srebrny medal (z 6 miejsca klasyfikacji przed finałem) wywalczył Jarosław Skrzyczyński na Inturido (8 pkt.). Brązowy medal należał do Michała Kaźmierczaka na Zirocco Air (9,3 pkt.).

Czwarte miejsce zajął Michał Tyszko na Colinero, piąte Mściwoj Kiecoń na Idealisca, a szóste Antoni Strzałkowski na U2.

Wyniki TUTAJ

Z kolei złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów zdobyła Natalia Stefańska na Kapicijn v/d Donkhoeve. Amazonka JKS DiM Warszawa miała jedną zrzutkę i punkt za przekroczenie normy czasu, co dało jej wynik 6,22 pkt. karnego.

Świetna forma w finale i wynik 4/0 wobec błędów rywali zagwarantował Aleksandrze Osuch miejsce drugie z wynikiem 6,68 pkt. karnego. Brązowym medalem musiała się zadowolić dotychczasowa liderka - Iga Biegalska startująca na koniu Canabaz.

Podium Mistrzostw Polski kategorii dzieci należało do następujących par: Małgorzata Babczyńska & Pluto 75, Paulina Słoniec & Die Kleine Lady i Karolina Wernerowicz & Creme De La Bequem. Wszystkie trzy amazonki pokonały finał bezbłędnie, a o miejscach na podium zadecydowała rozgrywka.