Organizator:

Sport

Podziel się

Poznaj konkurencje jeździeckie CAVALIADA Summer w Świnoujściu!

 

SKOKI PRZEZ PRZESZKODY 
to najpopularniejsza konkurencja jeździecka w Polsce i na całym świecie oraz podstawa naszego programu sportowego. W tej konkurencji para jeździec i koń pokonują przeszkody umieszczone na parkurze. Każda z przeszkód zbudowana jest w sposób bezpieczny zarówno dla konia jak i zawodnika, to znaczy, że elementy przez które przeskakują nawet przy lekkim uderzeniu opadają na ziemię.

W konkursach skokowych koń i jeździec mają do pokonania od kilku do kilkunastu przeszkód w określonej kolejności, czasie i z możliwie jak najmniejszą ilością błędów. Błędem jest strącenie drąga lub odmowa posłuszeństwa konia, czyli zatrzymanie się przed przeszkodą lub ominięcie przeszkody. Kolejność skakanych przeszkód wyznaczają numerki leżące przy przeszkodzie a kierunek skakania przeszkód chorągiewki zawieszone na przeszkodzie, białą chorągiewkę mijamy lewą ręką a czerwoną prawą, to właśnie chorągiewki wyznaczają właściwą do skoku szerokość przeszkody. Zrzutka, wyłamanie lub przekroczenie normy czasu karane są punktami karnymi. W trakcie CAVALIADY rozgrywają się konkursy na różnej wysokości i w różnych rangach.

CSI4*-W przy nazwie wydarzenia oznacza zawody międzynarodowe w skokach przez przeszkody. Ilość gwiazdek oznacza pulę finansową do wygrania, im większa ilość gwiazdek tym wyższa pula i większy prestiż imprezy. „W” przy nazwie oznacza konkursy w ramach Pucharu Świata.

 

 

UJEŻDŻENIE 
to konkurencja olimpijska, podstawa każdej konkurencji jeździeckiej.
Na CAVALIADZIE rywalizacja odbywa się w randze zawodów krajowych CDN, jednak już od kilku lat na listach nie brakuje zawodników z zagranicy. Ujeżdżenie to konkurencja, w której jeździec i koń wykonują poszczególne figury na czworoboku o wymiarach 20x60 metrów. Czworobok jest zaopatrzony w zestaw liter, rozmieszczonych w określony sposób, tak by zawodnik miał punkty odniesienia w trakcie wykonywania programu. Co ciekawe sam program nie stanowi zagadki dla zawodników, jest on ogólnie dostępny, dzięki czemu zawodnik uczy się go na pamięć a przez powtarzanie ma możliwość "doszlifować" każdą niedoskonałość. To właśnie ciągłe powtarzanie i doskonalenie figur, elementów, sekwencji jest kluczem do sukcesu w ujeżdżeniu. Program składa się zazwyczaj z kilkudziesięciu elementów do wykonania, za każdy taki element można otrzymać od 0 do 10 punktów, niektóre elementy są premiowane podwójną ilością punktów. Zwycięża zawodnik, który otrzyma najwyższy wynik procentowy. Zawody tej rangi są oceniane przez 3 sędziów z odpowiednimi uprawnieniami, wynik końcowy to średnia z 3 ocen.

Przykładowymi elementami wykonywanymi na CAVALIADZIE są chody zebrane, ciągi w kłusie i galopie, łopatka, zmiany nogi (5 co 3 foule oraz 7 co 2 foule) oraz piruety. Ujeżdżenie na CAVALIADZIE to 2 przejazdy, pierwszy jako konkurs Intermediate I, drugi jako jako konkurs Intermediate I Freestyle (dowolny z muzyką) - w tym konkursie zawodnik spośród dostępnych elementów sam układa program pod dowolnie wybraną muzykę.

 

 

POWOŻENIE
na CAVALIADZIE rywalizacja odbywa się w formule maratonu kombinowanego, czyli połączenia przeszkód maratonowych z zręcznościowymi. 

Wszyscy zawodnicy rywalizują w przejeździe podstawowym, gdzie każdy błąd przeliczany jest na czas, tylko 3 najlepszych zawodników przechodzi do Drive-OFF czyli rozgrywki. Zwycięża drużyna z najlepszym czasem. 

W powożeniu zaprzęgami jest bardzo dużo powodów, dla których można otrzymać karne sekundy, do najczęściej pojawiających się należą: zrzucenie piłek przeszkody zręcznościowej - 5 sekund, zrzucenie piłek przeszkody maratonowej - 5 sekund, błąd trasy: zrzucenie przeszkody jeszcze nie pokonanej - 15 sekund. W trakcie przejazdów zdarzają się również pomylenia trasy, zejście luzaka lub jego ingerencja w hamowanie lub kierowanie lejcami, za wszystkie te przewinienia przewidziano odpowiednią ilość karnych sekund lub nawet eliminację. 

 

Kontakt dla publiczności

Rafał Kaczmarek
Rafał Kaczmarek